Asystent osoby niepełnosprawnej - 341201

Plan nauczania na podbudowie programu szkoły średniej.

Praca asystenta osoby niepełnosprawnej wykonywana jest w miejscu pobytu podopiecznego:

• dom,
  • sanatorium,
  • szpital,
  • zakłady opiekuńcze,
  • zakłady pomocy społecznej,
  • internat,
  • akademik.

Zawód ten związany jest z dużą samodzielnością podejmowania decyzji, w oparciu o ścisłą współpracę interdyscyplinarną z różnymi specjalistami i instytucjami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

K1 - udzielanie pomocy i organizowacja wsparcia osobie niepełnosprawnej - MS.08

asystentOsobyN

Zasadniczym celem pracy asystenta osoby niepełnosprawnej jest pomoc w uzyskaniu jak największej samodzielności oraz niezależności osoby niepełnosprawnej.

Asystent osoby niepełnosprawnej wspiera podopiecznego w realizacji programu rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także medycznej. Inicjuje i wspiera aktywność rodziny, najbliższego otoczenia osoby niepełnosprawnej celem udzielania jej jak najefektywniejszej pomocy.

Poprzez planowanie, kontrolowanie, tworzenie indywidualnego planu pomocy włącza osobę niepełnosprawną w programy instytucji i placówek świadczących usługi kompleksowej rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.

• Nauka trwa 1 rok (2 semestry).
  • Atrakcyjne praktyki zawodowe.