Państwowe Seminarium Nauczycielskie Żeńskie
im. Stefana Żeromskiego w Zgierzu

Początki

n1
Aby poznać historię naszej Placówki, należy cofnąć się do roku 1918 - kiedy to Rada Miejska Zgierza pod przewodnictwem inż. Józefa Słaboszewicza zwróciła się do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z prośbą o utworzenie w Zgierzu zakładu kształcenia nauczycieli szkół powszechnych.

Władze miasta zobowiązały się zapewnić tymczasowe warunki lokalowe oraz przydzielić tereny miejskie gmachów państwowych. Ministerstwo zgodę wyraziło, a zadanie utworzenia zakładu powierzyło, nominacją z dnia 1 stycznia 1919 roku, pierwszej dyrektorce dr Stefanii Kuropatwińskiej. Już w lutym tegoż roku rozpoczęły naukę w lokalu zastępczym  pierwsze kandydatki na nauczycielki. n2

W 1920 roku władze miasta przydzieliły teren pod budowę szkoły i internatu. W 1921 roku przeprowadzono meliorację terenu i ogrodzono go, w 1922 położono fundamenty pod budowę gmachów, w 1925 ukończono budowę internatu, a w 1927 - gmachu Seminarium i Szkoły Ćwiczeń wraz z salą gimnastyczną.

W stosunkowo krótkim czasie na miejscu ugorów i mokradeł wyrósł starannie zaplanowany park oraz sad owocowy i ogród warzywny o łącznej powierzchni 7,2 ha. Państwowe Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Stefana Żeromskiego stawało się z każdym dniem jedną z najnowocześniejszych najpiękniejszych szkół w Polsce.
n3W 1936 roku przed frontem szkoły stanął pomnik patrona szkoły - S. Żeromskiego - ufundowany ze składek nauczycieli i absolwentek, wykonany przez uznanego rzeźbiarza
Aleksandra Żurakowskiego.